reklama
kategoria: Kraj
25 marzec 2024

Kaliscy cukiernicy upiekli rekordowy mazurek - miał ponad 33 metry

zdjęcie: Kaliscy cukiernicy upiekli rekordowy mazurek - miał ponad 33 metry / fot. PAP
fot. PAP
Cukiernicy z piekarni Społem przygotowali w poniedziałek dla kaliszan ponad 33-metrowy mazurek. To przedsmak zbliżających się Świąt Wielkanocnych – powiedział PAP prezes zarządu PSS Społem Piotr Zasuń. W ten sposób padł rekord w wypieku najdłuższego mazurka w kraju.
REKLAMA

Ciasto – jak wyjaśnił prezes – przygotowali cukiernicy z piekarni Społem przy ul. Obozowej w Kaliszu. Tam wcześniej upiekli bazę, którą na Główny Rynek pod ratusz dostarczyli uczniowie cukiernicy z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Kaliszu.

Mazurek ułożono na specjalnie podwyższonych stołach, żeby był widoczny dla każdego.

Do jego produkcji zużyto ponad 100 kg ciasta. Powstał na bazie regionalnego przepisu związanego z tradycją kulinarną południowej Wielkopolski. Wykonano go z ciasta biszkoptowego. Dwa jego spody przełożono powidłami i masą kajmakową. Całość udekorowano bakaliami. Uroczyste zdobienie mazurka dokończyli prezydenci Kalisza Krystian Kinastowski i Grzegorz Kulawinek oraz prezes zarządu PSS Społem.

Jeszcze przed jego degustacją wokół stołów zgromadzili się zaciekawieni mieszkańcy.

Wcześniej zakładano, że mazurek będzie miał 20 metrów. Ale podczas jego mierzenia okazało się, że ma dokładnie długość 33,71 m i 12 cm szerokości.

"To jest niewątpliwie rekord na skalę kraju" – powiedział PAP prezes Zasuń. Wyjaśnił, że mazurek jest wąski, żeby było wygodniej go kroić i poczęstować nim stojące w kolejce dzieci z rodzicami oraz seniorów.

Podczas degustacji wypieku mieszkańcom przybliżono historię mazurka. Jest on symbolem powitania wiosny, odrodzenia życia oraz okazją do dzielenia się radością z okazji Świąt Wielkanocnych. Jest też symbolem końca Wielkiego Postu, czyli czasu poprzedzającego Wielkanoc. Dawniej miał być nagrodą dla tych, którzy wytrzymali 40 dni postu bez potraw mięsnych oraz słodkości. Mazurki przywędrowały do polskiej tradycji z Turcji. Dekoracje z bakalii mają nawiązywać do ozdobnych tureckich dywanów.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Koło
2°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 16:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kole

kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-01 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-03 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-06 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany