reklama
kategoria: Miasto
18 grudzień 2023

Koło: dzieje i kultura

zdjęcie: Koło: dzieje i kultura / Fotogwal/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Fotogwal/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do odkrycia miasta Koło położonego nad malowniczą Wartą w sercu Wielkopolski. To miejsce pełne historii, tradycji i fascynujących atrakcji.
REKLAMA

Tego szukamy w Kole

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Koło, Koło praca, Koło pogoda, Koło miasto, ZST Koło.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kole, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!

Pierwsza informacja o Kole w źródłach historycznych pochodzi z daty 24 lutego 1330 r., kiedy to Piotr z Koła, być może właściciel z rodu Pomianów, świadczył w dokumencie lokacyjnym Osieka Wielkiego wystawionym przez Jaranda herbu Pomian.

Przypuszczalnie Koło było wówczas prywatnym majątkiem Piotra. Nie wiadomo dokładnie, w jakich okolicznościach przeszło ono pod kontrolę królewską, ale związane to było prawdopodobnie z planami króla dotyczącymi budowy zamku i strategicznej funkcji przeprawy przez rzekę Wartę. Lokacja miasta na prawie magdeburskim miała miejsce 18 lipca 1362 r., a dokument ten został wystawiony przez króla Kazimierza Wielkiego.

Ośrodek miejski nie kształtował się natychmiastowo, lecz był procesem długotrwałym. Henryk z Warty, pierwszy wójt, otrzymał przywilej lokacyjny od króla. Pierwsza wzmianka o samorządzie miejskim, obejmująca urząd burmistrza i radę miejską, pochodzi z roku 1461. Początkowo miasto rozwijało się na wyspie otoczonej rzeką Wartą, najstarszej jego części, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki architektury, takie jak ratusz, kościół parafialny, klasztor i kościół oo. Bernardynów. Na tej wyspie znajdował się również kościół i szpital św. Ducha (obecnie nieistniejący) od 1419 r. Później osadnictwo przeniosło się za rzekę Wartę.

W połowie XV wieku Koło należało do najzamożniejszych miast Wielkopolski, utrzymując ten status do około połowy XVI wieku. W 1616 r. liczba mieszkańców wynosiła około 1.800, jednak po wojnie polsko-szwedzkiej w latach 1655-1660, w 1661 r. populacja spadła drastycznie do zaledwie około 1.140 osób. W kolejnych dziesięcioleciach odnotowano wzrost liczby ludności miasta, osiągając 5703 mieszkańców w 1867 r.i 11,450 w 1920 r.
Statystyka miasta

W najwcześniejszym okresie swojego istnienia Koło prawdopodobnie było częścią kasztelanii lędzkiej. Po reformie administracyjnej w XIV wieku i ustanowieniu województwa kaliskiego obszar Koła znalazł się w granicach tego województwa, w powiecie konińskim.

Taki układ administracyjny obowiązywał do roku 1793. W latach 1793-1806 cały dawny powiat koniński po aneksji przez Prusy został włączony do Prus Południowych. W okresie 1806-1815 Koło znajdowało się w granicach Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. w Królestwie Polskim pod panowaniem rosyjskim.

Prawdopodobną przyczyną nadania osadzie nazwy Koło było jej otoczenie korytem rzeki Warty, które tworzyło wyspę.

Ten stan trwał do momentu wyzwolenia w 1918 r. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Wyzwolenie miasta i demilitaryzacja okupujących Koło Niemców przebiegły spokojnie, bez większych incydentów wojennych. Okupanci opuścili miasto 10 listopada 1918 r., a pierwszym burmistrzem Koła został Michał Ostrowski.

Koło zostało zajęte przez Niemców 19 września 1939 r., co skutkowało natychmiastowym rozpoczęciem okupacyjnego terroru. Wśród licznych aktów agresji znalazło się podpalenie synagogi żydowskiej, a tragicznym wydarzeniem było rozstrzelanie, 10 listopada 1939 r., Czesława Freudenreicha, wielkiego patrioty, społecznika i właściciela Fabryki Fajansu, razem z jego córką Krystyną.

Miasto zostało uwolnione spod okupacji hitlerowskiej 20 stycznia 1945 r. przez radzieckich żołnierzy. W okresie Polski Ludowej Koło zaczęło prężnie się rozwijać, powstawały nowe fabryki, na przykład w 1962 r. KORUND, co zaowocowało również budową osiedli mieszkaniowych, przedszkoli i szkół, często współfinansowanych przez nowo powstałe przedsiębiorstwa.

Aktualnie miasto Koło liczy około 22 000 mieszkańców i pełni funkcję siedziby i stolicy powiatu kolskiego. W miejscowości aktywnie działa wiele prywatnych przedsiębiorstw, zatrudniających od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników. Dogodne położenie Koła w bliskości autostrady A2 oraz linii kolejowej sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce dla potencjalnych inwestorów.
Nie daj pogodzie się zaskoczyć! Sprawdź prognozę w Kole.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Koło
4.3°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kole

kiedy
2024-12-08 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-03 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-06 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-08 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Koło,...
wstęp biletowany